Avşa

Avşa için 60 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Paşalimanı Adası

Avşa Hakkında
İDO Avşa Seferleri
Tekirdağ Avşa Feribot Seferleri
Avşa Adası Feribot Seferleri
Avşa Adası Ne Yapılır
Avşa Adası Plajları
Paşalimanı Adası
İzmir'den Avşa Adası'na Nasıl Gidilir
Ankara'dan Avşa Adası'na Nasıl Gidilir
Avşa Adası Ne Yenir Ne İçilir
Avşa Adası Gezilecek Yerler
Avşa Adası Ne Zaman Gidilir
Erdek Avşa Feribot Seferleri
Avşa Altınkum
Avşa Yiğitler Köyü
Avşa Adası Nerede
Avşa Adası Çınar Plajı
Avşa Adası Karadut Plajı
Avşa Adası Tavşanlı Plajı
Avşa Adası Gece Hayatı
Avşa Köyleri
Avşa Türkeli Köyü
Avşa Adası'na Nasıl Gidilir
Avşa Yiğitler Köyü Pansiyon
Avşa Adası
Ekinlik Adası
Avşa Tatil
Avşa Adası Alışveriş
Avşa Konaklama
Avşa Adası BADO Deniz Taksi
Avşa Adası Tarihi

 

Marmara'nın ikinci büyük adası olan Paşalimanı, yalnızlığın, bakirliğin ve sakinliğin simgesi gibi. Zeytinin en doğalı, kavunun en tatlısı burada yetişiyor. Adayı gezerken karşılaşılan manzaralar oldukça etkileyici.

Erdek'in ardından gelen Narlı köyünün karşısında kalan Paşalimanı, karaya yani Kapıdağ yarımadasına olan yakınlığı ile ada fobisi olanlara güven aşılıyor. Paşalimanı ve Harmanlı köylerinin tepelerinden seyredilen muhteşem manzara ise Güney Ege'deymiş hissi yaratıyor.

Paşalimanı Adası Genel Görünüm

Paşalimanı, Marmara takımadaları arasında bulunlan bir ada. Adaya tek ulaşım Erdek iskelesinden kalkan feribotlarla gerçekleştiriliyor. Feribotun işlemediği dönemlerde adalıların Erdek'e ulaşmak için kullandıkları rota Tuzla Köyü ve köydeki balıkçı tekneleri.

Paşalimanı Adası'nda toplamda beş köy mevcut. Bu köylerden eski ismi Halonia olan Harmanlı ve idari merkez olan Paşalimanı; adanın batı kısmında bulunurken, kuzeyde eski adı Voria olan Poyrazlı, doğusunda ise Tuzla yani salyangoz anlamındaki Huhla yer alıyor. Adada feribotun en çok uğradığı köy olan Balıklı (eski ismi Skupia - sığınak ) ise güneyde konumlanmış durumda.

Toprak ve havasının uygunluğu sebebiyle bağcılığa son derece uygun olan adada bir dönem özellikle şarap üretme amacıyla 'ada karası' üzümü yetiştirilmekte ve Avşa Adası ile beraber burada yetiştirilen üzümler şarap imalatında kullanılmaktaydı. Paşalimanında bulunan ve özellikle 1880'li yıllarda bölgenin en iyi şaraplarını üreten şarap fabrikası günümüzde harap durumda ve sadece mermer tabelası sağlam kalmış.

Paşalimanı Adası Kuşbakışı Görünüm

Zamanında gemileri dolduracak kadar (50 - 60 ton civarı) üzüm yetiştiren ada halkından günümüzde sadece belli bir kesimi bağlarına sahip çıkıyor. Asırlık maziye sahip bölge şarabı eski günlerine dönmeyi umut ediyor.

Zamanının en iyi tuzlu balıkları, ıstakozları, tarakları, barbunları, lüferleri, levrekleri, kılıçları, dil balıkları bu alandan İstanbul'a gönderilerek birçok kişinin yemeklerine renk katmış. Günümüzde bu canlı çeşitleri tamamen tükenmemiş olsa da sadece bölge insanlarının ihtiyaçlarını karşılayacak ölçüde çıkıyor.  

Temiz ve doğal sahil şeridi, berrak suları ile deniz severleri bekleyen Paşalimanı Adası bölgenin balık türleri bakımından en zengin adalarından biri. Özellikle dalış, rüzgar sörfü ve yelkencilik gibi su sporlarına meraklı olanların gözdesi olmaya aday. Aynı zamanda her yıl Ağustos ayında Ataköy Marina'dan başlayıp, Bodrum´da biten yelken yarışlarının da uğrak noktası.

Paşalimanı Adası ve Deniz 

Her türlü meyve ve sebzenin yetiştiği ada, huzurlu atmosferi ve havası ile Bizans ve Osmanlı imparatorlukları döneminde saraydaki ruh ve sinir hastalarının tedavisinde rol oynamış ve günümüzde de adada yaşlılar için bir huzur evi yapılması düşünülüyor.

Son zamanlarda özellikle Harmanlı ve Balıklı köyünde gelişmeye başlayan ev pansiyonculuğu halen yeterli sayılmaz. Ada halkı pansiyonculuk ve yazlık evleri sayesinde bölge turizminde etkili olmaya çalışsa da adada yemek yenecek düzenli olarak açık bir mekan bulunmuyor. 

Sahilde kurulmuş olan köylerde bulunan çay bahçeleri atıştırmalıklarla doyabileceğiniz yerler ancak adaya gelmişken güzel manzaraya karşı keyifli bir akşam yemeği yemek isteyenleri tatmin edecek düzeyde değil. Konaklama tesisleri ve yemek mekanları bakımından emekleme döneminde olan adaya gittiğiniz mevsim yaz ise geceleri yüksek sesli açık hava diskoları sizi şaşırtmasın.

Paşalimanı Adası ve DenizBu Konuya Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 

Henüz Yorum Yapılmamış.

Avşa Makalelerinden Seçmeler
Avşa Adası Eğlence Avşa Ekinlik Avşa Adası Geçmişi Avşa Adasında Nasıl Eğlenirim
Avşa Ekinlik Avşa Adası Tarihçe Avşa Adası Eğlence Türkeli Köyü Nasıl Bir Yer
Avşa Adasına Nasıl Giderim Avşa Adasına Nasıl Giderim Avşa Adası Denizi Nasıl İzmir Avşa Adası Yolu Nasıl
Avşa Adasına Nasıl Gidelim İzmir Avşa Adası En Kestirme Yol Avşa Adasında Denize Girilir Mi Bado Avşa Denize Taksi Telefon
Yiğitler Köyünde Yaşanılır Mı Bado Avşa Denize Taksi Seferleri Avşa Adası Plajları Avşa Adası Denizi Nasıl
Avşa Önemli Başlıklar

Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK