Avşa

Avşa için 40 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Avşa Adası Nerede

Avşa Hakkında
İDO Avşa Seferleri
Tekirdağ Avşa Feribot Seferleri
Avşa Adası Feribot Seferleri
Avşa Adası Ne Yapılır
Avşa Adası Plajları
Paşalimanı Adası
İzmir'den Avşa Adası'na Nasıl Gidilir
Ankara'dan Avşa Adası'na Nasıl Gidilir
Avşa Adası Ne Yenir Ne İçilir
Avşa Adası Gezilecek Yerler
Erdek Avşa Feribot Seferleri
Avşa Adası Ne Zaman Gidilir
Avşa Yiğitler Köyü
Avşa Altınkum
Avşa Adası Nerede
Avşa Adası Çınar Plajı
Avşa Adası Karadut Plajı
Avşa Adası Tavşanlı Plajı
Avşa Adası Gece Hayatı
Avşa Köyleri
Avşa Türkeli Köyü
Avşa Adası'na Nasıl Gidilir
Avşa Yiğitler Köyü Pansiyon
Avşa Adası
Ekinlik Adası
Avşa Tatil
Avşa Adası Alışveriş
Avşa Konaklama
Avşa Adası BADO Deniz Taksi
Avşa Adası Tarihi

 

Marmara Denizi'nin güney batısında yer alan Avşa Adası, Kapıdağ Yarımadası'nın Marmara Denizi'ndeki uzantılarından biri. Zaman içinde deniz seviyesi yükseldikçe Kapıdağ Yarımadası'nın alçak kesimleri su altında kalmış, böylece Avşa Adası ile birlikte bugünkü Marmara Adaları'nı meydana getirmiştir. 

Avşa Limanı

İstanbul'a deniz otobüsüyle toplamda 3,5 saat, Tekirdağ'a feribotla yaklaşık 3 saat, Erdek'e ise gemiyle 1 saat 45 dakika uzaklıkta bulunan Avşa Adası'na şimdilik bu 3 lokasyon üzerinden ulaşım sağlanıyor. 

Marmara Adaları içinde Avşa Adası, Marmara ve Paşalimanı ardından en büyük 3. ada. Uzunluğu 7 km, genişligi 4 km olan Avşa'da, resmi olarak 2000, gayriresmi olarak da 2500 kişi yaşıyor. Yaz aylarına gelindiğinde ise Avşa Adası'nın nüfusu turistik ilgiden dolayı yaklaşık 40.000 ve 50.000 arası değişiyor. Ziyaretçilerine eğlenmek için de dinlenmek için de uygun alanlar sunan Avşa Adası'na yaz sezonunda İstanbul'dan her gün 2 ya da 3 deniz otobüsü hareket ediyor, haftasonlarında bu seferlerin sayısı artabiliyor.

Avşa Adası Kuşbakışı Görünüm

Avşa Adası'nın, Marmara ve diğer adalarla arasındaki derinlik farkı yaklaşık 16 ve 35 metre arasında değişiyor. Sadece Ekinlik Adası'nı birleştiren kara parçası 1 ve 4 metre derinlikte olduğu için sakin havalarda bu bağlantıyı görebilmek mümkün oluyor. Avşa Adası'nın batısında ise yalnızca bir deniz feneri bulunduran Hayırsız Ada isimli yerleşimin olmadığı, küçük bir ada yer alıyor.
 
Dağlık bir coğrafyaya sahip olmadığı için Avşa Adası'nın yüksekliği ancak 100 ve 250 metre arasında değişen basık ve yassı tepelerden meydana geliyor. 

Avşa Adası

Avşa Adası'nın granit taştan oluştuğu yapılan zemin etütleri sonucunda uzmanlar tarafından belgelenmiş durumda. Ek olarak 17 Ağustos 1999'da yaşanan depremin ardından adada hiçbir yıkım gerçekleşmemiş.Bu Konuya Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 

Henüz Yorum Yapılmamış.


Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK